Medikal Egzersiz & Sağlık Sporu

Medikal egzersiz vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sağlıklı yaşam sürdürmenize yardımcı olmaktadır. Medikal egzersiz ihtiyaca uygun program ve egzersiz metodları ile özellikle bel, sırt ve boyun ağrıları, menisküs, bel fıtığı, boyun fıtığı, eklem ve kas ağrıları, kifoz, skolyoz, lordoz, fibromiyalji, gibi ve kronik hastalıkların tedavisinde doktorun önerisi doğrultusunda medikal egzersiz eğitmenleri tarafından bire bir özel takiple yapılan çalışmadır..

Bu tür egzersizler, mobilite ve stabilite seviyesini artırmak, kasların güçlenmesi, esnekliğin arttırılması, dengenin kazandırılması, fitness seviyenin artırılması kardiovasküler sağlığın düzelmesi ve obezite ile mücadele gibi hedeflere yöneliktir. ayrıca; rehabilitasyon veya cerrahi sonrası iyileşme sürecinde de etkilidir.

Medikal egzersiz çalışması doktorların ve fizyoterapistlerin tespit ve önermesiyle sertifikalı medikal egzersiz uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Fitness

Fitness asla vücut geliştirme(body building) ile karıştırılmamalıdır ve fitness için spor yapmak diye bir kavram yoktur, egzersiz/antrenman yapmak kavramları vardır. Her insanın yaptığı işe göre belli fiziksel uygunluk düzeyi vardır. Örneğin; bir futbolcunun fiziksel uygunluk(fitness) düzeyi yaptığı iş gereği çeviklik, çabukluk, aerobik ve anaerobik enerji sistemlerinin gelişmiş olmasıyla meydana gelir.

Pilates

Pilates Metodu veya Pilates yirminci yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates (1880-1967) tarafından geliştirilmiş fiziksel fitness sistemi. Pilates metodunun zihnin kaslar üzerindeki kullanımını desteklediği için Contrology (Kontrol bilimi) olarak adlandı. Pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir egzersiz programıdır. Nefes egzersizi teknikleri de yer almaktadır.

Aerobik

Aerobik kelimesi “Oksijen ile” anlamına gelmekte ve kasların enerji üretim sürecindeki oksijen kullanımına atıfla kullanılmaktadır. Aerobik egzersiz tipi kasların uzatılmış zaman aralıklarıyla orta düzeyli zorlanmasından başlayan ve yüksek kalp atım oranının korunduğu egzersizleri içermektedir. Bu tip egzersizlerde enerji yağların ve glükozun oksijen kullanılarak yakılmasıyla sağlanır.

Karate

Karate, silahsız savaş sanatı karate-do (空手道:からてどう) için yaygın kullanılan kısaltılmış terim olup Japonca kara (空:から) boş + te (手:て) el + do (道) yol, sanat kelimelerinden oluşmakta ve silahsız elin yolu/sanatı anlamına gelmektedir. Zen Budizmi ve Japon kültürü ile yoğrulan karate, kişinin kendini, bedensel ve zihinsel olarak eğitmesi ilkesi üzerine kurulu, eğitim sistemi sayesinde insanı şiddetten uzaklaştıran, barışçıl duygular beslemesini sağlayan bir disiplindir.