Yürümek ve koşmakla zayıflanılamaz

Yürümek ve koşmakla vücuttaki yağlar yakılmaz!
Her alanda gelişmekte olan Ülkemizde spor ve egzersiz bilinci henüz gelişmekte halk arasında zayıflamak ve formu korumak için birçok yanlış uygulamanın yanında doğruya yakın uygulamalarda var. Buna örnek olarak çevremizde sabahları yürüyen ve koşan insanlar, yürümekte koşmakta efor sarfettirir ancak her efor sarfiyatı da yağ yakmak veya kas kütlesini artırmak anlamına gelmez.
Koşmak, yüksek tempolu efor sarf etme (anaerobik) ortamıdır.
Yüksek tempolu çalışmalarda oksijen gereksinimi artar.
Oksijen ihtiyacını tamamlayamayan vücut yağ yakmaz.
Ayrıca; oksijen borçlanmasına girip solunum zorluğu çeker.
Buna bağlı olarak kalp kan dolaşım sistemi zorlanarak kalp yetmezliği riski oluşur.
Anaerob ortamda zorlanan vücut da su atımı hızlanır yağ yakımı azalır.
Yüksek tempolu çalışmalar da vücut enerji olarak kas glikojeni ile birlikte proteinleri tüketir, kas kaybı olur, yorgunluk oluşur ve çalışma süresi kısalır.

Yürümek ise, düşük tempoda efor sarf etmek ki bu da ısınma temposudur. Yürümek hareketlilik açısından her yaşta faydalıdır, ama kalp atımı ‘aerob’ düzeylere ulaşmadığı sürece yağ yakımı olmaz. Yürümekle kaslar enerji olarak karbonhidrat tüketir. Tempolu yürüyerek ‘aerob’ düzeyi yakalamak mümkün, ama bu seferde çalışmayan diğer bölgelerden, orantılı bir yağ yakımı olmaz örneğin bel ve karın bölgelerinde bulunan yağlar yakılamaz.

Ancak vücud’un bütün bölgelerini kapsayan ve aerobic performans ölçülerinde yapılan egzersizlerle yağların yakılması mümkündür.
Hareket faydalıdır ama program, yoğunluk ve sıklık ölçüsü bilimsel yapılırsa sağlıklı ve etkili sonuç verir.
Oysa zayıflama ve form tutmak amacı ile yapılan egzersizlerden sağlıklı sonuç alabilmek ve aynı zamanda istenilen bölgelerden vücut yağlarını yakabilmek için. Egzersiz ve Spor programı kişiye özel olup yaş, cinsiyet, performans kırıterleri ve vücut yapısı göz önüne alınarak fitness ve egzersiz uzmanları tarafından hazırlanmalı, düzenli ve sürekli uygulanarak takip içerisinde yapılmalıdır.
Vücut yağlarını yakmak için yürümek ya da koşmak yeterli değildir. Hatta bazı durumlarda zararlı bile olabilmektedir!
Bunlar diz ve bel problemi olanlar ve aşırı kilolu kişilerde eklem ve disklerde baskıyı daha da artırır buda sağlıklı kişilerde bile zararlı ve sakıncalıdır.

Vücudumuzun her yaptığı hareket faydalı ve de yağ yaktığı düşünülemez!

Mustafa ergen
egzersiz uzmanı