SPOR mu, EGZERSİZ mi?

Spor ve egzersiz, bu iki kavram hep karışıyor. Bu kavramların anlaşılmaması kişiyi yaşam kalitesinden yoksun bırakıyor. Sporcular müsabakalarda en üst seviyede performans sergilemek için kas gücü, dayanıklılık ve esneklik için antrenmanlar yapar.
Sporcunun kalp, kan ve solunum sistemi yapılan çalışmalarla gelişip maçlarda en üst seviyede performans göstermeye hazırlanır.
Yaşın da performansı etkilediği şüphesiz onun için sporcular, 30’lu yaşlarda jübile yapıp futbolu bırakırken, halı sahalarda hareket olsun diye spor yaparlar.
Yaş durumunu önemsemeyip performans kriterlerini bilmeden sağlıksız bir şekilde kasları ve kalbi zorlayıp, hayati risklere maruz kalıyorlar. Bunlar; Kasları ısıtmadan zorlamak, dayanıklılık ve esneklikten yoksun olmak, performans sınırlarını zorlayarak ANAEROBİK duruma girip kalp krizi riskini arttırmak, çarpma, düşme sonucu kol ve omuz kırılma riskine maruz kalmak, sert zeminde koşarken atılan her adımda kendi kendine vurulan bir darbe etkisi yaratarak DİZ(Menisküs), BEL(Fıtık) gibi sağlık problemlerinin yanında düşüp beyin travması geçirip hayatını kaybeden ve bitkisel hayata girenler bile var. Ayrıca; vücudun UYKU MODUNA girdiği geç saatlerde yapılan sportif zorlamalar gençlerde dahi KALP KRİZİNİ tetikliyor!
Egzersiz ise, belli kriterlere dayalı olarak, kişinin yaşına uygun kalp atım sayısı temel alınarak kalbi zorlamadan yapılabilecek AEROBİK hareketlerle, sağlığımızı kazanmak amaçlı, sürekli ve düzenli, sistematik yapılan hareketleridir. Egzersiz, yaş sınırı olmaksızın her yaşta insanın sağlıklı ve güzel bir vücuda sahip olmak için yaşam boyu yapabileceği hareketlerdir.
Spor ise vücut sistemlerini sınırsız zorlamak, egzersiz ise sistemleri bilinçli ve kontrollü çalışmaktır. Bilinçli egzersiz yapmak, uzun vadede sağlığımızı en güvenli şekilde korumak için, beslenmemiz kadar hayati önem taşır.
Egzersiz ve Fitness çalışma programı, yaş ve cinsiyet kriterleri temel alınarak, kişinin bulunduğu performans düzeyini yukarılara taşımak ve dolayısıyla yaşam egzersiz ise sağlıklı olmayı sağlar.