Hareketsiz Büyüyen Çocuk

Araştırmalara göre; Geleceğin büyükleri çocuklar. Hareketsiz bir yaşam alışkanlığı içerisinde büyürler ise, çocukların, ileriki yaşamlarında bedenlerinde doğabilecek zararlar muhtemelen şöyle sıralanıyor. Şişmanlık obezite, Sağlıklı gelişememe, gelişim bozukluğu, iskelet yapısında kemik ve eklem rahatsızlığı, şeker hastalığı olma riski, kas zayıflığı, erken çökme yaşlanma, dolaşım bozukluğu, solunum bozukluğu, kalp ritim bozukluğu, hatta kanser olma riski olarak açıklanıyor.

Çocuklar bir ülkenin geleceğidir. Onların sağlıklı gelişmeleri her ailenin olduğu kadar devletin de kaçınılmaz asli görevleri arasındadır. Çocukların sağlıklı gelişme ve yetişmelerinde beden eğitimi ve spor etkinliklerinin yararı kuşkusuz çok önemlidir.

Çocukların gelişimi ve spor etkinlikleri konulu araştırmada prof. Dr. A. İ. Kuraschendow ve ilim ekibinin bulguları şöyle sıralanıyor: ” Düzenli spor ve egzersiz faaliyetlerinde bulunarak kaslarını güçlendiren çocuklar, ileri ki yaşlarında hiçbir iskelet bozukluğuna uğramayacaklar ve sağlıklı gelişim sağlayacaklardır.
Bunun tam tersi hareketsiz kalan çocuklarda ise ileriki yaşamlarında birçok hastalık riski altında yaşayacaklar ve hatta felçlere varan rahatsızlıklara maruz kalabileceklerdir.”

Beden eğitimi ve spor etkinlikleri çocuklar için aynı zamanda
Uluslararası spor yasası gereğince, ”temel bir hak” ve ”kişiliklerinin tam gelişimini sağlamak amacı ile özel koşulların hazırlanmasını ” gerektirmektedir.

Sağlıklı ve verimli nesillerin gelişmesinde beden eğitimi ve spor faaliyetlerinin payı yadsınamayacak kadar büyüktür.

Çocukların sağlıklı büyüyüp gelişmesi, Ülkeler için gelecekteki insan iş gücü açısından en büyük kaynak ve yatırımdır…
estetik spor
egzersiz uzmanı
Mustafa Ergen