Harareketsiz (sedanter) yaşam bel fıtığı yapıyor!

Uzmanlar hareketsiz (sedanter) yaşam sürenlerin bel fıtığı olma risklerinin çok yüksek olduğunu söylüyor.
Bel fıtığının karın ve sırt kaslarının zayıf olmasına bağlı olarak disk kayması, omur daralması ve sinir sıkışması gibi rahatsızlıkların bir zorlama anında veya hiç bir yükleme ve zorlamaya maruz kalmadan da ani vücut hareketleri ile bel fıtığı oluşabileceğini açıklıyor. Daha da kötüsü hareketsiz yaşam sürenlerin ‘felç’ olma riski taşıdığını da açıklıyorlar. Bel fıtığı riski taşıyanların genelde masa başı işi olanlarda ve en çok da Ev hanımlarının % 70 inde rastlandığı açıklanıyor.
Türkiye genelinde milyonlarca ev hanımı olduğu biliniyor, En az bir o kadarda masa başı çalışanı eklersek neredeyse nüfusumuzun üçte biri bel fıtığı riski ile yaşıyor.
Bu risk grubundaki kişilerin bir taraftan kas kütlesi azalıp, yağ oranları artıyor azalan kasların da performansı düşüyor, bu durumda günlük rutin işlerinde bile kaslar zorlanma noktasına geliyor.
Şişman olanların ayrı bir riski ise karın kaslarının zayıflaması sonucu kas yırtılması ile karın fıtığı olma riski de artıyor.
Ev hanımlarının bilmesi gereken önemli bir konu da yapılan ev işleri kaslara baskı ve zorlama yaşatır. Bir kişi ağırlık merkezinde ve tutuş rahatlığında (ergonomik olarak) vücut ağırlığının üçte bir oranını rahatlıkla kaldırabilirken. Ev işlerinde tutuş rahatlığı ve ağırlık merkezinde olmayan eşyayı kaldırmak bel fıtığı olma riskini artırır. Hatta 1 kg. lık cismi dahi kaldırırken bel fıtığı olunabilir. Çünkü uzanarak kaldırılan ağırlığın merkezine etkisi çok yüksek olur.
Kaslar iskelet ve sinirler arasında tampon oluşturmalı itme, çekme ve kaldırma gibi performans gerektiren durumlarda etkiye karşı tepki verebilir olup zorlanmalara karşı dirençli olmalı ki sinirleri korusun.
Bel fıtığı risklerine maruz kalmamak ve daha sağlıklı yaşamak için kişiler, düzenli fitnes ve egzersiz yaparak karın ve sırt kaslarını güçlendirip, kas kütlesini ve performansını artırmalı.
Oluşmuş bel fıtığı problemi yaşayanlar dahi ölçülü olmak kaydıyla karın, bel ve sırt kaslarını güçlendirmek için egzersiz ve fitness yapmalıdır.

Unutmayalım fizik tedavinin en etkili şekli eklem ve kasları hareket ettirip kanlanmayı artırmak ve sistematik olarak kasları güçlendirmektir.

İskelet sisteminin, kaslara ihtiyacı olduğu kadar, Kasların da düzenli egzersize,
İhtiyacı vardır.
Mustafa Ergen
egzersiz uzmanı
www.estetikspor.com
Tel: 0212 561 35 05