Geleceğin büyükleri şişman ve sağlıksız olmasın

ABD’ de Çocuk sağlığı üzerine yapılan bir araştırmada her 3 çocuktan birinin şişman olduğu ve bu oranın giderek arttığı belirtiliyor. Daha çok gelişmiş olan ülkelerin sorunu olarak bilinen Şişmanlık son 10 yıldır, Türkiye’yi de tehdit ediyor!
Çocuk sağlığı uzmanları, Şişmanlığa bağlı olarak küçük yaşlardaki çocuklarda da karaciğer yağlanması ( sirozdan bir önceki evre ) ve uykuda soluk durması ( uyku apnesi ) görülüyor. Uyku apnesinde uykuda boğaz yutak tarafından tıkanıyor; çocuk boğulma duygusuna kapılıyor, çok fazla horluyor, çocuk huzursuz uyuyor. Daha da kötüsü, şişman çocuklarda kronik oksijen yetersizliği oluşarak kalp ve akciğerlerde yıkıcı etki yapıyor. 40 yaşın üstündeki erişkinlerde rastlanan şeker hastalığı ( diyabet ) küçük yaşlardaki şişman çocuklarda da görülüyor.
Çocuklukta başlayan şişmanlığın nedenleri özellikle büyük şehirlerde çocukların enerjilerini tüketecek park ve yeşil alanların yeterince olmaması,
Okullarda spor faaliyetlerinin hiç yok denecek düzeyde olması
Ev yemeğinden çok hazır gıdalar tüketilmesi bunlar; şoklanmış besinler, hamburger, cipsler, çikolatalar, gazlı içecekler, hazır gıda ürünleri v.b. düzensiz ‘abur cubur’ beslenmek olarak sıralanıyor.
Bu koşullarda yaşayan çocuğun kilo problemi yaşamaması ve sağlıklı olması hemen hemen imkânsız
Uzmanlar, Ailelerin şişman çocuk konusunda eğitilmeleri gerektiğini vurgulayarak 4-5 yaşa kadar olan çocuk tombulluğu problem olmamalı; bu çocukların ancak %20 si ileriki yaşamında şişman erişkin olacaktır.
Buna karşılık ergenlik çağında şişman olanlar önlem alınmazsa %75 olasılıkla erişkin hayatta da şişman olacaklardır.!
Çocuklar genelde çok zayıf olunca anne ve babalar nasıl ki çocuğumun bir sağlık problemi var korkusuna kapılıp çözüm ararlar ise, şişman çocukta da aynı sağlıksızlık kaygısını taşıyarak çözüm arayışı içerisine girmelidirler.
Çocukların hareketliliğini kısıtlamayıp aksine küçük yaşlarda ‘spor yapmaya’ teşvik edip özendirerek alıştırmalıdırlar.
Çocuğun geleceği için, eğitimine önem verip özel dersler aldırıp, notu yüksek olunca ve sınıf geçtiğinde hediyelerle teşvik ediyorsak.
Çocuklarımızın gelecekte akıllı bireyler kadar, sağlıklı bireyler olması için de ”fizik kültürü” yani kültürfizik, Spor faaliyetlerine gerekli önemi vermeliyiz!

Asıl olan çocuğun sağlığıdır. Sağlıklı bedenler olmadan, süper beyinler yetiştirmek eksik olsa gerek!

Mustafa Ergen
estetik spor
egzersiz uzmanı
Tel: 0212 561 35 05