Formda olmanın yolu ilaç mı Egzersiz mi?

Formda olmak modern insanın yaşam felsefesi haline geldi;

Çünkü Yüzyılların hızlı ve karmaşık toplumu bu stresi artık kaldıramayan insana sağlam kafa sağlam vücutta bulabileceğini öğretti.

 

Egzersiz ve fitnessin vücudu forma soktuğu, sağlıklı zayıflattığı fit ve dingin bir beden sağladığının yanında Ruh sağlığını da dengelediği artık çok sayıda İnsan tarafından biliniyor.

Bilimsel araştırmalara göre egzersizin ruhumuzun yanı sıra beynimizi de değiştirdiği açıklanıyor.

Bedensel hareketlilik, bedenimizi yöneten ve yönlendiren bu en önemli organımıza besleyici maddeler gönderdiği gibi hareketlilik beynimizin mikroskobik yapısını da değiştiriyor. Nitekim bu değişim hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle de kanıtlanıyor.

 

Ama bugüne kadar üretilen ve ileride üretilecek ilaçların hiçbir zaman sporun ve egzersizin yerini tutmayacağı da bilinenler arasında…

Buna karşın ilaç firmaları ve araştırmacıların istekleri, egzersi ve fitnesin beden ve beyin üzerindeki olumlu etkilerini ilaçla yerine getirmeyi başarmak,acaba bunu başarabilecekler mi?

Bu soruyu spor bilimcileri imkânsız olarak cevaplayıp şöyle sıralıyorlar.

*Vücudun sistemlerine zarar vermeden,

*Hormonel dengeyi bozmadan

*Vücuda hiçbir yan etki yapmadan

İlaçla sağlıklı zayıflamak ve kilo almadan formda kalmanın bilimsel olarak mümkün olmadığı bilimciler tarafından bilinmekle beraber, İlaçla hareket etmeden, yorulmadan zahmetsiz zayıflamak halk arasında büyük ilgi ve merak konusu oluyor.

Dünya sağlık teşkilatının da doğruladığı gibi; insanın Kalp Kan dolaşım, Solunum, Kas ve İskelet sistemini düzenli çalıştıran ve bu bütün sistemlerin performansını artıran, Stresi azaltan Vücutta enerji dengesini düzenleyen, Sağlıklı vücut ve beyin de sağladığı olumlu işlevlerin yerini alacak bir ilaç düşünülemez.

 

Çünkü bu kadar işlevi yapmak için binlerce ilaç almak gerekir, her ilacın bir işlevinin yanında birçok yan etkilerinin de olduğunu unutmayalım!

Diğer yandan egzersizin vücuda sağladığı çok sayıda fayda vardır.

Bunlardan yalnızca bir örnek verirsek İnsanın egzersiz ve spor yaparak Ter yolu ile vücuttan attığı “TOKSİNLER” öyle ilaçla yapılacak bir şey değildir!

Ayrıca İnsan vücudu hareket etmek üzere yaratılmıştır. Hareketsizlik vücudun hızlı bir şekilde yaşlanmasını ve sonunu hızlandırır.!

 

Egzersiz uzmanı

Mustafa ERGEN