Fazla kilo çok riskli!

İnsanların en çok Şikayet ettiği konuların başında kilo vermek geliyor.

Günümüzde insanların pek çoğunun şikayet ettiği rahatsızlıkların başında sürekli taşımak zorunda kaldığımız, sağlığımızı ve estetiğimizi bozan fazla kilolarımız geliyor.
Şişmanlık vücutta enerji alımı ve enerji harcama arasında dengenin bozulması ile ortaya çıkan bireylerin yaşadığı toplumsal bir problemdir.
Şişmanlık dünya sağlık teşkilatı tarafından sigaradan sonra önlenebilir ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor. Fazla kilo riski bu kadar önemli.!
Hareketsiz (Sedanter) yaşantı sonucu harcanmayan her fazla kalori vücutta iç organlar yüzeyinde ve deri altında yağa çevirilerek depolanır.
Önce fiziğimiz, sonrasında sağlığımız bozulur.
Bu yağlardan kurtulmanın yolu bilimden uzak çeşitli yapay arayışlarla değil, nasıl hareketsiz ve düzensiz beslenerek kilo aldıysak çözümüde direkt bu iki nedenin altında aramak gerekir.
Alınan enerji beslenmeden sağlanır.
Harcanan enerji ise hareketden oluşur.
Sağlıklı kilo verme, programı enerji dengesinin her iki bölümünü düzenlemekle oluşur.
• Beslenme güne yetecek kadar olmalı, yarına depolayacak kadar olmamalı.!
• Vücut iç organ yüzeyi ve deri altındaki yağ depoları, vücudun yedek enerji depolarıdır.
Bu yedek enerji depoları yalnız . Aerobic performans düzeyinde yapılan egzersizlerle efor sonucu enerjiye çevirerek yakmak mümkündür.
Zayıflama programına girecek kişiler mutlaka vücut yağ analizi (Body Fat Analız) yaptırmalı Bunlar;
• Vücut iç organ yüzeyi ve deri altı yağ oranı
• Boy kilo oranı (Body mas ındeks)
• Su oranı
• Kas kütlesi
Analiz yapılıp, egzersiz programı bunun ışığında kişiye özel, yaş ve cinsiyet kriterleri göz önüne alınarak hazırlanmalı. Bununla beraber her ay düzenli analiz yapılarak kişi vücudunda hangi değerin azaldığını ve arttığını bilerek sağlıklı zayıflamalı.!

Mustafa Ergen
egzersiz uzmanı
Tel: 0212 561 35 05