Egzersizle Gelen Başarı

ABD’de yapılan araştırma sonuçlarına göre düzenli egzersiz yapmak yöneticilerin doğru ve çabuk karar alma oranlarını yükseltiyor. Çalışanların ise; işe yoğunluğunu artırıyor ve yüksek verimlilik sağlıyor. Dolayısıyla düzenli egzersiz yapmak hayatın her alanını olumlu yönde etkiliyor.

Dünyanın sayılı şirketlerinin katılımı ile

“Purdue University” Üniversitesinin ‘Düzenli egzersiz ve İş yaşamı’ konulu araştırması bir yıla yakın süre içinde tamamlandı. Seksen kişinin üzerinde yapılmış olan araştırma; yönetici konumunda düzenli egzersiz yapan yöneticilerin egzersiz yapmayanlara oranla zor kararlarda % 70 daha isabetli sonuç alarak başarı oranlarını artırdıklarını ortaya koydu.
Araştırmaya göre düzenli egzersiz yapanlarda zihinsel kapasite kullanımının arttığı görülüyor.
Egzersizin bedenen çalışanlarda işgücü ve verimliliği de artırdığı açıklamaktadır.
Çalışanların, performanslarının mesai saatleri içinde arttığı, daha enerjik oldukları,
yaptıkları işten keyif alarak ve yaşama sevinci yüksek olarak çalıştıkları açıklanmaktadır.

Ekonomik yönden yapılan araştırma, çalışanların sağlık harcamalarının azalarak sağlık nedeni ile devamsızlık ve iş kaybının azaldığını ortaya koymuştur.
Araştırmaya katılanların % 47’sinin, katılmayanlara oranla daha dikkatli, üstleri ve mesai arkadaşları ile daha uyumlu oldukları açıklanıyor.
Ayrıca katılımcıların % 63’ü, çalışma saatlerinde sakin, sabırlı ve enerjik olduklarını belirttiler.
Düzenli egzersiz yapanların % 75’inde stresin azaldığı, morallerinin yüksek olduğu dolayısıyla dikkat ve yoğunlaşma artarak zihinsel hatalarda belirgin azalma sağlandığı gözlenmiştir.

Şirketlere ve ülke ekonomilerine büyük katkılar sağlayan bu tür araştırmalar, batı ekonomisinde çabuk kabul görerek hayata geçirilmektedir.
Bunlardan bazıları;
Sigorta şirketleri düzenli ve sürekli egzersiz yapanların poliçelerine özel indirim uygulayarak ayrıcalık tanıyorlar.
Özel sektörde önde gelen büyük işletmelerin insan kaynakları personel alımında düzenli egzersiz yapanları öncelikle tercih ediyorlar.

Artık başarılı olmanın temel şartlarının arasına egzersiz yapmak da giriyor.

Mustafa Ergen
Egzersiz Uzmanı