Diyetle vücudunuz değil, sağlığınız Zayıflar.!

 

Birçok insan sağlıklı kilo vermek yerine, çabuk kilo vermeyi tercih ederek diyet adı altında aç kalarak kilo vermeyi tercih ediyorlar. Oysa;  bu yolla verilen kilolar. Vücudu deforme edip, sağlığı bozuyor!

 

Zayıflamak için yapılan kısa süreli diyetlerde vücut su kaybeder.!

Uzun süreli diyetlerde ise, vücut  kas kaybeder! Su ve kas kaybına bağlı olarak yorgunluk, halsizlik, vücut hatlarında gevşeme ve sarkma oluşur. Diyet bırakılınca, verilen kilolar fazlasıyla geri alınır! Ama alınan kilolar  yağ olarak alınır!!!

Bedeniniz; ne kadar çok yağ deposuna sahip olsa da, Zayıflamak için, öğün atlayarak beslenmek veya kalorisi düşük diye, sürekli aynı besini alarak beslenmek vücut yağlarını yakmaz! Aksine, vücut sistemlerini enerjisiz bırakıp, kişinin sağlığını bozar. Çünkü; ”İstem dışı çalışan beyin, sinir, kalp ve solunum gibi vücut sistemlerinin yakıtı olan, karbonhidrat depoları 6-7 saatte bitecek kadardır!”

Diyet yapıp aç kalarak, düzenli ve dengeli besin alamayan vücut, sistemlerine gerekli olan enerjiyi, yağ depolarından kullanamadığı gibi yağları da karbonhidrata dönüştüremez, bu durumda da beyin ve sinir sistemlerinin enerjisi karbonhidrat depoları, 6-7 saat de tükenir. Sistemler enerjisiz kalınca da,  acil durum jeneratörü olan, enerji reseptörleri devre girerek çalışır. Vücut için, çok önemli olan kaslardan,  protein alıp, glikojen üretir.!

Vücut, bu enerji eksikliğini, protein yıkımı sonucu, kas kaybederek giderir!

Kas kaybı ise, vücudun kendi kendisini yok etmesi demektir.!

Amaç; kilo vereceğim pahasına, vücut sağlığı için çok önemli olan su ve kas dokusunu kaybetmek olmamalı!

Unutmayalım ki düzensiz beslenmek, birçok hastalığın ana sebebidir!

Su ve kas kaybı sonucu, vücutta ilk olumsuz belirtiler, yorgunluk, halsizlik, unutkanlık, sinirlilik halinin artması, saç dökülmesi, tırnak kırılması gibi  belirtilerle başlayıp, su kaybı sonucu böbrek yetmezliği ve  hiç istenilmeyen zayıflama hastalığı ”anorexia nervosa” ortaya çıkabilir ve ‘ölüme kadar giden bir süreç başlayabilir.’

Şişmanlık, yemekten ziyade, hareketsizlikten kaynaklanmaktadır.

Elinize gecen, her diyeti ve söylenen her şeyi yapmayınız.

Öğün atlatırsanız, sonrasında daha fazla yersiniz.

Bir şeyler yemek, hiç yememekten iyidir.

Kendinizi, ne kadar aç bırakırsanız, muhtemelen yeme arzunuz o kadar artar.

Düzenli ve ölçülü bir öğün periyodunuz olsun.

Ayrıca; diyetle yağ yakılmadığı için, istenilen bölgelerden kilo vermek de mümkün olmaz!

Artık; kilo vereceğim değil, egzersizle vücut yağlarını yakarak, sağlıklı zayıflamanın önemini anlamalıyız!

Mustafa Ergen

egzersiz uzmanı

info@estetikspor.com

Tel: 0212 561 35 05