Çok Su ve Soda içmek zayıflatmaz

Kilo alırken, yapılan hatalara, zayıflamaya çalışırken de bilimselliği olmayan zararlı ve yanlış uygulamalar yapılıyor.
Zayıflamak için soda, greyfurt suyu, limonlu su vb. uygulamaların bilimsel olarak yağları yakmakla ilişkisi yoktur. Çünkü yağ olarak depolanmış bir doku’yu, mide asidini artırarak, etki yapmak mümkün değildir. Bu tür içecekleri aşırı içmek vücuda da zarar veriyor.
Mide de gereksiz artan asit, mide zarını zayıflatır. Ayrıca vücut kendi üretmesi gereken asit’i, soda içerek haricen alması sonucu, vücudun asit üretimi tembelleşiyor. Buda mide rahatsızlıklarına ve sindirim sisteminde bozukluklara sebep oluyor.

Bir diğeri de çevremizde sık gördüğümüz bol su içerek zayıflamaya çalışanlar, ellerinden pet şişeyi eksik etmiyorlar. Çok su içerek zayıflayacağı kanısıyla su içiyorlar. Oysa suyun zayıflatıcı etkisi yoktur. Yağ dokusu fazla olan insan, çok su içmekle vücut yağlarını yakamaz. Çünkü yağ suyla etkileşim içerisine girmez çok su içmekle vücut hücrelerindeki yağlar da, su içerek yakılmaz ve zayıflatmaz.

Vücutta yağlar vücudun yedek enerji depolarıdır. Bu yedek enerji depoları ancak ve ancak Aerobic egzersizlerle efor sonucu kaslar hareket ederek enerjiye çevrilip yakılır. Su ise Canlıların, yaşaması için son derece gerekli ve zorunlu bir maddedir. Su gerektiği kadar alınmalıdır. Suyun, vücut sisteminde en önemli görevi taşıyıcılıktır. ‘Su’ besinlerin vücuda alınmasını, sindirimin kolaylaşmasını, hücrelere taşınmasını, elektrolit dengesini ve vücut ısısını ayarlar. Ayrıca; egzersizle efor sonucu yağ dokularının yanması ile oluşan metabolitleri, toksinleri ‘su’ ter ve idrar yolu ile taşıyarak dışarı atar ve vücut temizlenir. Çok su içmek efor sarf etmek değildir.

Mustafa Ergen
Egzersiz uzmanı
Tel: 0212 561 35 05 & info@estetikspor.com