Çocuklarımız ve idol örnekleri

Sevgi, saygı ve ananevi değerlerden yoksun yetişen çocuklarımız, sanal âlemin boşluğunda kendilerince bir dünya kuruyorlar. Amaçsız, idealleri ve hayalleri olmadan büyüyorlar.
Çocuklar çevresinde olan biteni ilgiyle izleyip örnek olarak aldığı kişi ve kahramanlık öyküleri olan karakterlerin yaptıkları davranışların aynılarını yaparak ilgi çekmeye çalışırlar.

Buradaki amaç önce oyun olsa da sonra ailesine ve arkadaş çevresine kendini ispatlamaya çalışmaktır. Bu örnek karakterler genellikle çocuğun yakın çevresindeki arkadaşları, aile bireyleri ve öğretmenleri olurken bazen bu örnekler filim karakterleri bile olabiliyor.
Bu karakterler çocukları O kadar etkiliyor ki: Amerika da spider-man, süper-man ve heri potur gibi film karakterlerinden etkilenip yüzlerce çocuk binalardan atlayarak hayatlarını kaybettikleri bile olmuştur.

Kendi ellerimizle çocuklarımızı hayal ürünü olarak yaratılmış sözde kahramanların film, kitap kostüm ve kıyafetlerini alarak, hiçbir zaman ulaşamayacakları hayale ve boşluğa itiyoruz. Sonrası? Doyumsuz, uyumsuz bireyler yetişiyor. (düzelt düzeltebilirsen)
Sevgi, saygı ve ananevi değerlerden yoksun yetişen çocuklarımız, sanal âlemin boşluğunda kendilerince bir dünya kuruyorlar. Amaçsız, idealleri ve hayalleri olmadan büyüyorlar. Bunun en çarpıcı örneği canileşip annelerini öldürmelere kadar giden çocuklar ortaya çıkıyor.

Okullu yaşlarda ise; Çocukların okul dışında kalan zamanları genellikle bilgisayar ve TV başında geçiyor. Bu durum hareketsiz kalmalarına sebep oluyor. Hareketsizlik, fest foot ve gazlı içecekler vb. sağlıksız besinlerle beslenme ile birleşince küçük yaşlarda dolaşım bozukluğu, duruş bozukluğu, obezite ve kalp krizi ile sonuçlanabiliyor.
Soruyorum; Çocuklarımız böylemi yetişmeli?

Oysa: çocuklarımızı gelişim ve etkileşim yaşlarında bilimin de desteklediği gibi spor ve sanat faaliyetlerine özendirip yönlendirirsek, kendi beceri ve yeteneklerini artırmış ileriki yaşlarda, olayları izleyen değil yaşayan, tüketen değil üreten ve kendine güven duyan bir kişilik oluşması ve çocukta oluşabilecek sağlık problemlerini önlemiş oluruz.
Bütün spor dalları güzeldir ama;
Karate Sporu’ nun gelişim, değişim evrelerinde çocuk sağlığına faydaları psikiyatrlar tarafından daha önemsenmektedir.

Özetle karatenin faydaları;

Dikkat ve yoğunluğun artması
Disiplinli bir kişilik kazanması
Mücadeleci bir yapı oluşması
Özgüvene sahip bir birey olarak yetişmesi
Karate ve Aerobik Ant.
Egzersiz Uzmanı
Mustafa ergen
info@estetikspor.com
tel:0212 561 35 05