Çocuk Gelişiminde Karatenin Faydaları

Çocuklar çevresinde olan biteni ilgiyle izleyip örnek olarak aldığı kişilerin ve kahramanlık öyküleri olan karakterlerin yaptıkları davranışların aynılarını yaparak ilgi çekmeye çalışırlar.

Buradaki amaç önce oyun olsa da sonra ailesine ve arkadaş çevresine kendini farklı ve üstün göstermeye çalışmaktır. Bu örnek karakterler genellikle çocuğun arkadaşları, aile bireyleri, öğretmenleri olurken bazen film karakterleri bile olabiliyor.

Bu karakterler çocukları o kadar etkiliyor ki, Amerika’da Spiderman, Super man, Harry Potter gibi film karakterlerinden etkilenip binalardan atlayarak hayatlarını kaybeden çocuklar dahi olmuştur.
Mutlu olsun diye kendi ellerimizle hayal ürünü olarak yaratılmış sözde kahramanların film, kitap ve kostümlerini alarak yanlış örnekler (idoller) sunuyoruz. Aksine çocuğu hiçbir zaman ulaşamayacağı hayale ve boşluğa itiyoruz. Bunlar çocuğun yaşamına hiçbir değer katmadığı gibi doyumsuz, uyumsuz ve mutsuz bir yapı oluşturuyor.

Okullu yaşlarda ise; çocukların okul dışında kalan zamanları genellikle bilgisayar başında geçiyor. Kontrolsüz ortamda çocuk tanıdığı ve tanımadığı her kültürde kişiyle iletişime geçebiliyor. Henüz bilinci oluşmamış, doğru ve yanlışı ayırt edemeyen çocuk, küçük yaşta her çeşit bilgiye ve görsele ulaşabiliyor. Bu durumda sigara, uyuşturucu vb. kötü alışkanlık edinmesi kolaylaşıyor. Kötü niyetli kişilerin, gurupların kontrolüne girip geri dönülmesi mümkün olmayan yanlış olaylara sürüklenebiliyorlar. Sonra düzelt, düzeltebilirsen…

Aile kültürü, saygı, sevgi ve ananevi değerlerden yoksun yetişen çocuklardan düzgün bir yapı ve davranış beklemek çok haksızlık olur. Ayrıca çocukların bilgisayar ve TV başında sürekli hareketsiz kalmaları duruş bozukluğu ile birlikte diğer sağlık risklerine neden oluyor. Hareketsizlik; gazlı içecekler, fast food vb. sağlıksız besin tüketimi ile birleşince çocuklarda dolaşım bozukluğu ve obeziteye neden oluyor. Daha da kötüsü küçük yaşlarda kalp krizi ile sonuçlanabiliyor.

Oysa çocukları gelişim ve etkileşim yaşlarında bilimin de desteklediği gibi spor ve sanat faaliyetlerine yönlendirmekle sosyal ve kültürel anlamda gelişmeleri, beceri ve yeteneklerinin artması sağlanacaktır. Bu donanımlarla yetişen bir çocuk; olayları izleyen değil yaşayan, tüketen değil üreten ve kendine güven duyan bir kişilik kazanmış ve en önemlisi de sağlık problemleri önlenmiş olacaktır.

Bütün sporlar faydalıdır. Ama ‘’karate’’ sporu selamla başlayıp selamla bitirilen içinde saygı, sevgi, disiplin, hiyerarşi, ast, üst ilişkisi gibi yüzyılların felsefe derinliği ve zenginliği olan günümüze kadar da bozulmadan devam eden bir spor dalıdır.
Psikiyatri uzmanları da; çocukların fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimi için karate sporu yapmalarını öneriyorlar.

Karate Sporunun Çocuk Gelişimine ve Sağlığına Faydaları

• Obezite ile mücadele bilinci küçük yaşlarda oluşur.
• Beyin, beden koordinasyonu ve mücadeleci bir yapı oluşur.
• Özgüvene sahip bir birey olarak yetişmesini sağlar.
• Dikkat ve yoğunlaşma gelişir.
• Programlı olma alışkanlığı ve disiplin anlayışı kazanır.
• Enerji ve stresini atıp, sigara vb. kötü alışkanlıklardan uzak kalmasını sağlar.
• Takım anlayışı ve dayanışmanın başarıya sağladığı katkı bilincini kazanır.
• İnce uzun kas yapısı, esnek, atletik ve fit bir vücut kazanımı sağlar.
• İleriki yaşamında kendisiyle barışık, sağlıklı ve pozitif yaşam sürer.
 
Mustafa Ergen
5.Dan.Karate ve Aerobik Ant.
Egzersiz Uzmanı