Bahar Yorgunluğu

Her yıl yaz yaklaşırken, birçok insanın arzusu formda yağsız bir vücuda kavuşmak.

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla, vücut güzelliği daha da önemsenir yaza zayıflayıp formda ve güzel bir vücutla girmek istenir.
Çabuk ve kolay kilo vereyim, anlayışıyla aç kalarak yapılan ölüm diyetlerine varan yanlış uygulamalar sonucu, asansör gibi inip çıkan kilolar, vücudun kimyasını bozuyor! insan sağlığında çok ciddi risklere neden oluyor.

Yorgunluk bahardan değil, yapılan yanlışlardan:
Aç kalarak diyet ve rejim yapmak, istem dışı çalışan vücut sistemlerini enerjisiz bırakır, bu durumda kaslarda protein yıkılması sonucu su ve kas kaybederek vücut organları üzerinde ciddi tahribatlar yaratır. Bunlar: yorgunluk, unutkanlık, sinirlilik halinin artması, gibi belirtilerle başlayıp, saç dökülmesi, tırnak kırılması ve böbrek yetmezliğine kadar gidebiliyor. Bilinçsiz uygulamaların bu noktalara gelmesi sonucu, başlangıçtaki zayıflama hayalleri, ölümle sonuçlanan dramatik sonlara bile varabiliyor.

Aç kalmak çözüm değil, aksine problemi daha da büyütüp, Başlangıçta kilo verme arayışı, diyet ve yanlış uygulamalar sonucu sağlık arayışına dönüşebiliyor. Ayrıca diyetle su ve kaslardan verilen kilolar, diyet bırakılınca, hızla yağ olarak geri alınır.
Sağlıklı zayıflama, su ve kas kütlesinin azalmasıyla değil, vücut yağ dokusunun azalmasıyla olur. Buda aç kalarak metabolizmayı yavaşlatarak değil, aksine düzenli ve bilinçli yapılan aerobik ve fitnes egzersizlerle metabolizma hızı artarak, yağ dokularının enerjiye çevrilip yakılmasıyla sağlıklı zayıflama olur.

Diyetle aç kalarak sağlıklı kilo verilmediği gibi, istenilen bölgelerden zayıflamak da mümkün değildir.

Formda ve güzel bir vücuda sahip olmak yalnızca yaz yaklaşırken değil, her mevsim sağlıklı ve kaliteli yaşam sürmek için sürekliliği olan bir amaç olmalıdır.

Mustafa Ergen
Aerobik & Karate Antrenörü
egzersiz uzmanı
www.estetikspor.com
Tel:0212 561 35 05