Aşırı yemekle aslında kendimizi yiyoruz.!

İnsanlar çok yemek yiyerek enerjisinin artacağı kanısıyla aşırı besin alıyorlar.
Oysa bir noktadan sonra gereğinden fazla beslenmek enerji vermenin aksine biolojik dengenin bozulmasına ve sağlık risklerinin artmasına neden oluyor.!

Ne kadar fazla besin alırsanız alın, vücud kendi sistemi için gerekli protein ve karbonhidrat depolarını doldurup tamamladıktan sonra alınan her çeşit fazla besini, yağa çevirip (yedek enerji olarak) depolayacaktır.!
Aslında kişilerin gereğinden fazla beslenmesine rağmen kendisini enerjisiz hissetmelerinin en önemli sebebi, aldığı besin karşısında kasların, yeterince hareket etmemesidir.!
Kasların yeterince hareket etmemesi, performans kaybı ve yorgunluğa neden olur.
Kişiler bu yorgunluğu, yanlış bir kanıyla enerjisizliğe bağlayıp daha çok yiyerek aşmaya çalışır. Bu durumda da, aşırı beslenme alışkanlığı oluşur.
Aşırı yeme alışkanlığı arttıkcada yağ depolama oranı artarak, Vücuddaki biolojik denge bozulup, Şişmanlık (Obesite) oluşur.!

Şişmanlık ise, hiç bir yaşta istenilmeyen bir olgudur.
Fazlalaşan vücut yağ oranı bağışıklık sisteminin (İmmün sistemin) performansı düşer ve hastalıklarla savaşma gücünü kaybeder.
Ayrıca; kalp kan dolaşım sitemi (Kardio vasküler ) ve solunum Sistemi zorlanarak kalp riskinin artmasına sebep olur.!

Artık enerji almak için, çok yiyerek beslenmek yerine, yakabildiğimiz kadar beslenmenin önemini anlamalıyız veya aldığımız besini yakmak zorunda olduğumuzu bilmeliyiz.

Alınan besin, alındığı zaman değil, tüketildiği zaman enerjiye çevrilir. Buda egzersiz yaparak, kasların çalışması ile gerçekleşir.
Mustafa Ergen
egzersiz uzmanı
estetikgym@anet.net.tr
Tel: 0212 561 35 05
Fax: 0212 561 35 68